Jak założyć własną działalność gospodarczą?

Zakładanie własnej firmy to pierwszy krok do osiągnięcia zawodowego sukcesu. Jednak przez mnogość dokumentów do dostarczenia oraz skomplikowanych procedur mogą spędzić niejednemu przyszłemu businessmenowi sen z powiek. Założenie firmy wymaga poważnego przestudiowania możliwych opcji wybory prawnej formy działalności gospodarczej, sporządzenia biznes planu czy przeanalizowania rynku. Mając wyznaczone cele, sposoby ich osiągania oraz możliwe szanse zaistnienia na rynku łatwiej zdecydować się na odpowiedni rodzaj działalności.

Firma osoby fizycznej

Osoby fizyczne mogą działać w ramach jednoosobowej działalności gospodarczej, spółki cywilnej lub spółki osobowe (jawna, partnerska i komandytowa). Osoby fizyczne biorą odpowiedzialność za swoje działania i są odpowiedzialne całym majątkiem za działania firmy. Są to najprostrze formy prawne i są najlepszymi formami dla małych działalności i osób dopiero co rozpoczynających swoją przygodę w samodzielnym prowadzeniu firmy.

Spółki z ograniczoną odpowiedzialnością

Są zakładane, aby zdjąć ewentualną odpowiedzialność z założycieli. Są to spółki z ograniczoną odpowiedzialnością i akcyjna. Ich wadą jest jednak konieczność zgromadzenia odpowiednio wysokiego wkładu własnego, który uniemożliwia często początkującym wybranie jednej z tych form dla swojej działalności.

Gdzie założyć firmę?

Miejsce rejestracji zależy od wybranej formy działalności gospodarczej. Rejestrując jednoosobową działalność gospodarczą nie trzeba nawet wychodzić z domu, dzięki możliwości oferowanej przez CEIDG. Założenie działalności w innych przypadkach wymaga wizyty w urzędzie lub u notariusza.

Jakie kroki są konieczne?

Kolejnym działaniem przybliżającym Twoją firmę do rozpoczęcia działalności będzie dostarczenia wymaganych dokumentów. Na stronach odpowiednich rejestrów łatwo znaleźć odpowiednie wnioski, które są konieczne do rozpoczęciu działalności. Do niektórych form działalności niezbędna będzie również deklaracja płatnika VAT. Następnie kandydat powinien złożyć wniosek do ZUSu. W zależności od rodzaju odpowiednich ubezpieczeń, wnioskodawca powinien złożyć wniosek ZUS ZUA bądź ZUS ZZA. Ostatnim krokiem jest założenie osobne konto.

Kto może mi pomóc?

W Polsce istnieje wiele firm oferujących obsługę księgową firm. Podpowiadają jak założyć firmę, jakie dokumenty dostarczyć oraz oferują obsługę kadrową. Jedną z firm o świetnej opinii na rynku jest Akademia Przedsiębiorcy, poznańskie biuro rachunkowe. Dzięki kompleksowej obsłudze oraz dużemu doświadczeniu niezawodnie wspomagają nowych przedsiębiorców w założeniu i prowadzeniu działalności.

Outsourcing, czyli jak zaoszczędzić na prowadzeniu firmy

Podczas ewaluacji kosztów możesz zorientować się, że jeden lub kilka działów w Twojej firmie przynosi Ci więcej strat, niż zysków. Jeżeli optymalizacja kosztów w biznesie nie pomaga, a nowe zobowiązania wciąż powstają, warto pomyśleć o outsourcingu. Jego zaletą jest długoterminowość, a więc nie należy mylić tego terminu ze zleceniem wykonania pojedynczego zadania czy poprowadzeniem jednego projektu. Warto zastanowić się nad zleceniem zewnętrznej firmie księgowych wykonywanie zadań mogących usprawnić działalność Twojej firmy poprzez oferowanie obsługę kadr i płac.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *