czyste biuro

Bezpieczna praca, czyli sposoby na czyste i komfortowe biuro

Praca biurowa należy do bezpiecznych i przyjemnych, a także czystszych. Na żadnej budowie, w żadnym sklepie i w żadnej hurtowni nie będzie tak czysto jak w biurze. Wyjątkiem mogą być szpitale, gdzie rygorystyczne przepisy BHP i procedury czystościowe sprawiają, że wszystkie powierzchnie i pomieszczenia są regularnie czyszczone i dezynfekowane, a wszystkie przedmioty odłożone na miejsce. Na szczęście w biurze nie trzeba wprowadzać aż tak rygorystycznych zasad, by cieszyć się czystością. Wystarczy zadbać o kilka podstawowych kwestii.

Zmorą wielu biur są niezliczone ilości dokumentów, w których trudno utrzymać porządek. Odkładanie ich na miejsce nie wystarcza, gdyż archiwum jest za małe albo część z nich trzeba trzymać w sejfach, które są niezwykle nieporęczne. Trudno utrzymać porządek, jeśli część dokumentacji danego projektu czy klienta jest w sejfie, część w innej szafce, a część w archiwum. Dlatego też uporządkowanie dokumentów i układanie ich według odpowiedniego klucza jest tak ważne. Poza dokumentami trzeba również uporządkować pozostałe przedmioty, jednak to jest zadanie ludzi, którzy z nich korzystają na co dzień. Zasada, że każdy dba o swoje biurko, sprawdza się w wielu miejscach.

Jednak poza uporządkowaniem dokumentów i innych przedmiotów niezbędnych do wykonywania pracy trzeba zadbać też o sprzątanie biura. O ile wyrzucanie papierków do śmietnika i zmywanie kubków po kawie można zrzucić na pracowników, którzy z nich korzystają, o tyle czynności w rodzaju mycia kuchni czy łazienki albo odkurzania biura zdecydowanie wykraczają poza zakres ich zawodowych obowiązków. Tym zajmują się zatrudnione w biurze sprzątaczki albo zewnętrzne firmy sprzątające, które przychodzą codziennie lub raz na kilka dni i gruntownie czyszczą wszystkie pomieszczenia biurowe. 

Organizując sprzątanie biura warto pamiętać o kilku kwestiach. Jedną z najważniejszych jest zakres usług – jak często i w jaki sposób biuro będzie sprzątane. Warto też zapytac o dezynfekcję i o to, czy firma sprzątająca będzie również zabezpieczać biura poprzez regularne dezynfekowanie ich. Jedną z najpopularniejszych metod dezynfekcji biur jest ozonowanie Poznań tylko najlepsze firmy oferują ozonowanie jako stałą usługę. Warto ich jednak szukać, gdyż ozon zabija wszelkie mikroorganizmy i usuwa wszelkie zarazki i niebezpieczeństwa biologiczne. To szczególnie przydatne zimą, w sezonie grypowym, kiedy ryzyko roznoszenia się po biurze jakiejś choroby jest niezwykle wysokie.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *